Domů Domácí Mazlíčci Co je bernský salašnický pes?
Domácí Mazlíčci

Co je bernský salašnický pes?

Sdílet
Tento článek byl ověřen a je 100% užitečný.
Sdílet

Bernský salašnický pes je velké švýcarské plemeno známé svým krásným vzhledem a klidnou povahou. Jde o velkého, dlouhosrstého a tříbarevného psa, který je vždy přátelský a pracovitý. Vznikl ve švýcarském kantonu Bern jako univerzální farmářský pomocník. Je věrný, ochotný a miluje pobyt se svou rodinou. Původ tohoto plemene sahá až do starověku, jeho předky byli psi, které přivedli do Alp Římané.

Dnes je bernský salašnický pes hlavně rodinným společníkem, známým svou ochotou a oddaností. Má bohaté dějiny a patří mezi nejstarší psí plemena na světě.

Fotorealistický portrét trikolorního bernského salašnického psa stojícího hrdě v zelené louce s vzdálenými švýcarskými Alpami na pozadí. Pes vypadá přátelsky a bdělý.

Hlavní vlastnosti a původ

Bernský salašnický pes, někdy zvaný „Berňák“, patří mezi čtyři švýcarská salašnická plemena. Pochází z oblasti Bernu. Vznikl před více než 2000 lety křížením domácích pastýřských psů a psů, které přivedli Římané. Tito psi byli vyšlechtěni pro práci na farmě – byli silní, přizpůsobiví a spolehliví pomocníci.

Pomáhali s hlídáním statků, naháněním dobytka a taháním vozíků s mlékem nebo dalšími výrobky. Díky své síle a povaze se stali nepostradatelnými pro švýcarské farmáře a zůstali oblíbenými až do dnešních dnů.

Ilustrace zachycující silného bernského salašnického psa tahajícího dřevěný vozík plný mléka přes sněhovou vesnici s farmářem po boku.

Co je pro bernského salašnického psa typické?

Bernský salašnický pes se pozná hned na první pohled. Je to velký pes s dlouhou, hustou, tříbarevnou srstí – černou, rezavou a bílou. Jeho výrazná bílá náprsenka a bílé znaky jsou charakteristické právě pro toto plemeno.

Kromě vzhledu je typický i jeho klidný, přátelský charakter. Je velmi snášenlivý, učenlivý a věrný své rodině. Pokud se mu situace nelíbí, raději odejde, místo aby byl agresivní. Snadno se cvičí a je přizpůsobivý. Skvěle vychází s dětmi i jinými zvířaty.

Historie a původ bernského salašnického psa

Kořeny bernského salašnického psa sahají do starověku. Předpokládá se, že vznikl spojením domácích alpských psů s molosy dovezenými Římany. Tato kombinace dala vzniknout silnému a pracovitě naladěnému psu, který zvládal těžkou práci na švýcarských farmách v drsných horských podmínkách.

Po staletí bylo pro chov důležité hlavně to, aby pes zvládal různé úkoly. Vzhled nebyl na prvním místě. Obrovský důraz se dával na povahu a spolehlivost.

Chov ve Švýcarsku

Konec 19. století znamenal pro plemeno záchranu – švýcarští chovatelé si dali za úkol zachovat místní horské psy. Důležitou osobností byl Albert Heim, který rozpoznal hodnotu těchto tříbarevných psů. Díky jeho práci vznikl v roce 1907 v Bernu první klub a oficiální název „bernský salašnický pes“.

Roku 1940 chovatelé přikřížili novofundlandského psa pro stabilizaci povahy, což přineslo několika generacím změnu v barvě, ale nakonec byly zachovány požadované znaky. S rozšiřováním plemene po Evropě a později v USA popularita jen stoupla. V ČR najdeme přes dvacet chovatelských stanic.

Infografika ukazující vývoj bernského horského psa od římských dob po současnost s ikonami a časovou osou.

Původní využití

Bernský salašnický pes byl hlavně pracovní pes na farmě v Alpách. Chránil majetek, pomáhal dohánět dobytek, tahal těžké vozíky s mlékem nebo jinými produkty mezi vesnicemi. Právě díky těmto úkolům se vyvinul do silného a odolného plemene, které umí spolupracovat a je učenlivé.

Vzhled a typické znaky bernského salašnického psa

Toto plemeno zaujme na první pohled. Vypadá mohutně a přitom jemně. Jeho plyšový vzhled maskuje silného pracovního psa s pevnou stavbou těla.

Velikost a stavba těla

Pohlaví Výška v kohoutku Ideální výška Hmotnost
Pes 64-70 cm 66-68 cm 40-44 kg (obvykle), max. 50 kg
Fena 58-66 cm 60-63 cm 40-44 kg (obvykle), min. 32 kg

Tělo je spíše podsadité, než dlouhé, s dobře osvalenými končetinami a kompaktním trupem. Krk je silný a středně dlouhý. Srst na ocase je bohatá a ocas bývá v klidu svěšený, při pohybu nesený výše.

Srst a zbarvení

  • Dlouhá, hustá, mírně zvlněná nebo rovná srst
  • Výrazná hustá podsada
  • Základní barva: černá
  • Pálení: rezavo-hnědé
  • Bílé znaky: hrudník, tlapy, čenich, čelo mezi očima, špička ocasu

Zbarvení je typicky trojbarevné a snadno rozpoznatelné. Rozložení bílé a hnědé se může mírně lišit mezi jednotlivými psy.

Detailní pohled na hlavu a hruď bernského salašnického psa s výraznou trikolórou a hustou srstí.

Další znaky

  • Oči: tmavě hnědé, mandlového tvaru
  • Uši: trojúhelníkové, středně velké, nasazené po stranách hlavy

Silné kosti a svalstvo dělají z Bernského salašnického psa zdatného tahouna. Přestože působí těžce, je pohyblivý a elegantní.

Povaha a chování

Bernský salašnický pes je klidný a přátelský, velmi oddaný své rodině. Je dobře naladěný a rád potěší svého majitele. Má vysoký práh bolesti, není sklonný k agresivitě, pokud se mu něco nelíbí, raději odejde stranou.

Je společenský, vhodný k dětem, nevyhledává konflikty. Je trpělivý a snese i hrubší chování dětí, pokud to není přehnané. Dobře snáší ostatní zvířata v domácnosti.

Chování v rodině

  • Potřebuje pravidelný kontakt s lidmi
  • Samotu snáší špatně, může ničit věci z nudy či smutku
  • Je trpělivý, přátelský, vhodný i pro začátečníky
  • Není to typický hlídač – potenciální hosty spíš uvítá než odradí

Vztah k dětem a zvířatům

  • Skvělý k dětem, většinou snáší jejich hraní bez problémů
  • Vhodný k dalším psům i kočkám
  • Pokud se se zvířaty seznámí v mládí, vychází s nimi dobře

Vřelá fotografie zachycující bernského salašnického psa, který jemně hraje s malým dítětem na sluneční zahradě, vyjadřující přátelství a bezpečí.

Výcvik a socializace

Je učenlivý, ale dospívá pomaleji, zůstává dlouho hravý. Vyžaduje důslednost, ale ne tvrdé zacházení. Jeho výcvik by měl být založen na pochvalách a pamlscích. Je vhodné začít se socializací a výcvikem už ve štěněcím věku. S pozitivním přístupem zvládne dobře základní poslušnost, některé bernské salašnické psy baví i sporty s taháním vozíků nebo dogdancing.

Péče o bernského salašnického psa

Péče o berňáka je důležitá hlavně kvůli jeho srsti, potřebě pohybu a potřebě kontaktu s lidmi. Je to pes určený do rodiny, ne pro život o samotě v kotci.

Péče o srst

  • Je potřeba často a pravidelně česat (ideálně denně), hlavně během línání
  • Nedostatečná péče vede ke vzniku zacuchanin a kožních problémů
  • Koupání stačí jen občas (při znečištění)
  • Sledovat by se měly i polštářky tlapek a vystříhávat přebytečnou srst

Pohyb a životní podmínky

  • Potřebuje denně minimálně hodinu kvalitního pohybu (procházky, hry na zahradě)
  • Miluje zimu a sníh, dobře zvládá pobyt venku v chladném počasí
  • V létě snáší špatně horko – nutno zajistit mu stín a dostatek vody
  • Do dvou let nepřetěžovat kvůli vývoji kloubů
  • Není vhodný pro život v malém bytě nebo dlouhou samotu

Pro koho je vhodný?

Toto plemeno je nejvhodnější pro aktivní rodiny, které mají zahradu a čas trávit se psem venku. Berňák není vhodný pro lidi, kteří nemají na psa čas nebo musí být celé dny v práci. Hodí se na venkov nebo do domku se zahradou. Je vhodný i pro začátečníky, pokud mají chuť starat se o psa s hustou srstí a zajistit mu dost pohybu.

Výživa a krmení

Důležité je správné krmení, protože berňák rychle roste a má citlivé klouby. Kvalitní strava s dostatkem živin pomáhá udržet jeho zdraví.

Věk Počet dávek denně Doporučené množství krmiva
Štěně (2-12 měsíců) 3-4 3-4 šálky denně
Dospělý pes (1-7 let) 2-3 4-5 šálků denně
Senior (7+ let) 2 3-4 šálky denně

Strava by měla být bohatá na kvalitní bílkoviny, s kontrolovaným množstvím tuku. Vhodná jsou granulovaná krmiva pro velká plemena. Pamlsky dávejte s rozumem, přednostně přírodní, sušené maso bez přidaného cukru. Vždy musí mít přístup k čerstvé vodě.

Zdraví a časté zdravotní problémy

Bernský salašnický pes je velké, ale citlivější plemeno. Často trpí na dědičné problémy – hlavně kloubní (dysplazie kyčlí a loktů), ale také na rakovinu a problémy s ledvinami nebo očima. Žije průměrně 8-10 let, což je na jeho velikost běžné, ale kratší než u malých plemen.

Nejčastější problémy

  • Dysplazie kyčlí a loktů, potíže s klouby
  • Některé typy rakoviny – objevují se častěji než u jiných plemen
  • Oční choroby, někdy i selhání ledvin

Je důležité si vybírat štěně od chovatele, který testuje rodiče na dědičné nemoci.Důležitá je pravidelná péče, přiměřený pohyb a kvalitní krmivo.

Infografika ukazující běžné zdravotní problémy velkých psů jako Bernského salašnického psa s kostními deformacemi a ikonou výzkumu rakoviny.

Prevence a údržba zdraví

  • Pravidelné roční prohlídky u veterináře
  • Kontrola kloubů a pohybového aparátu při růstu
  • Důsledné sledování váhy (obezita zatěžuje klouby)
  • Kupujte štěňata pouze od prověřených chovatelů

Výchova a výcvik

Výcvik a výchova jsou důležité pro to, aby byl bernský salašnický pes dobře ovladatelný. Je to mírný, učenlivý pes s vlastním tempem dospívání. Se správným přístupem je radost ho cvičit.

Socializace

Důležitá je výchova od raného štěněcího věku. Seznamte psa s různými lidmi, zvířaty a situacemi. Dobré zkušenosti mu zvýší sebevědomí a zabrání problémům chování.

Základní poslušnost

  • Učit základní povely (sedni, lehni, ke mně, k noze)
  • Používat odměny a pochvaly, nekřičet a netrestat
  • Cvičit pravidelně, po malých dávkách

Při důsledném vedení se naučí rychle a je spolehlivý doma i venku.

Vhodné aktivity a hry

  • Dlouhé procházky a výlety
  • Hry s míčem, tahání vozíku (pokud to baví psa)
  • Psi často zvládají i sporty jako agility nebo dogdancing

Časté dotazy

Otázka Odpověď
Jak dlouho žije? Průměrně 7-10 let.
Hodí se do bytu? Spíš ne. Potřebuje prostor, zahradu a kontakt s rodinou.
Jak často ho brát k veterináři? Minimálně jednou ročně, štěně častěji.
Kdy začít s výcvikem? Už od 8 týdnů, socializovat co nejdřív.
Jak vybírat štěně? Pouze od prověřeného chovatele s testovanými rodiči, po osobní návštěvě chovné stanice.

Kde získat více informací

Pokud vás bernský salašnický pes zajímá, obrátit se můžete na Klub švýcarských salašnických psů, kde najdete kontakty na chovatele a více informací o plemeni. Pomůžou vám s výběrem štěněte i s radami k chovu a péči.

Dále doporučujeme odborné knihy:

  • Bernský salašnický pes – Hans Räber, MVDr. Jan Nesvadba
  • Bernský salašnický pes – Prof. Dr. Bernd Günter
  • Švýcarští salašničtí psi – Ludwig J.

Online najdete spoustu informací na stránkách jako Wikimedia Commons nebo u klubů podobného zaměření v jiných zemích (například The Bernese Mountain Dog Club of America).

Sdílet
Napsal(a)
Tereza Nováková

Tereza je 34letá veterinární lékařka a nadšená outdoorová nadšenkyně z Brna. Společně se svým partnerem Martinem a jejich třemi psy (border kolií Maxem, golden retrieverkou Belou a adoptovaným mixem Charliem) prozkoumává nejkrásnější kouty České republiky.

Související články

Shiba-inu: Japonské plemeno psa s unikátním charakterem

Shiba-inu, často nazývaná jednoduše jako shiba, je známé japonské plemeno malých psů,...

Test na štěnice

Test na štěnice je důležitý nástroj pro rychlé zjištění těchto škůdců v...

Shih-tzu: Vše, co potřebujete vědět o tomto plemeni

Shih-tzu je roztomilý, starý společenský pes, který si oblíbil spoustu lidí po...

Holčičí jména pro kočky

Najít to správné jméno pro kočičí holku, ať už je to malé...

cvmf.org
Přehled soukromí

Tyto webové stránky používají soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout nejlepší možný uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie jsou uloženy ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás při návratu na naše webové stránky a pomoc našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.